






Fable Trail Navy/Berry Wallpaper
Mood of Wallpaper
Other Colourways
Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Our wallpaper is produced to order and has a lead time of 5 days.
Additional information
Let your walls become a canvas for timeless elegance with our Fable Trail design. Hand-crafted floral elements, reminiscent of Jacobean grandeur, intertwine with a delicate folk trail, crafting a rich tapestry that sings of heritage and beauty. The beautiful palette of navy, soft teal and deep berry creates a dramatic take on a more traditional style. With a nod to both folk and bohemian influences this design truly brings craftmanship and beauty to the fore..
| SKU | 100017EH |
|---|---|
| Pattern Match | Straight Match |
| Pattern Repeat | 50 cm |
| Pasting | Paste the wall |
| Substrate | Non-woven |
| Washability | Spongeable |
| Colour | Navy |
| Unit Height | 1000 cm |
| Unit Width | 50 cm |
| Care Instructions |
|
Frequently Asked Questions
How do I calculate how many rolls of premium wallpaper I need?
Is Esselle Home wallpaper paste-the-wall or paste-the-paper?
Can I order a wallpaper sample before committing to full rolls?
What do 'pattern match' and 'pattern repeat' mean in wallpapering?
Is this wallpaper suitable for high-humidity areas like bathrooms and kitchens?
What is your returns and refunds policy?
Choose options







Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Our wallpaper is produced to order and has a lead time of 5 days.
