







Nahlia Trail Spice/Blue Wallpaper
Mood of Wallpaper
Other Colourways
Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Crafted with Care, Not Excess Every roll of our wallpaper is printed to order specifically for you. By avoiding mass production, we significantly reduce material waste and our carbon footprint. Please allow 5–7 working days for your custom order to be manufactured and delivered.
Additional information
Embark on a journey across the continents with this mesmerising wallpaper. The beautiful hand-painted Moroccan swirls dance across the design, punctuated by exquisite Persian floral medallions, each a testament to nomadic artistry. The warm spice colours of the motifs compliment the cool blue ground and will add a sense of tranquillity to any space. A harmonious blend of North African, Mediterranean, and Persian styles this stunning wallpaper invites a cultural richness to your walls.
| SKU | 100034EH |
|---|---|
| Pattern Match | Off-set |
| Pattern Repeat | 25 cm |
| Pasting | Paste the wall |
| Substrate | Non-woven |
| Washability | Spongeable |
| Colour | Neutral |
| Unit Height | 1000 cm |
| Unit Width | 50 cm |
| Care Instructions |
|
Frequently Asked Questions
How do I calculate how many rolls of premium wallpaper I need?
Is Esselle Home wallpaper paste-the-wall or paste-the-paper?
Can I order a wallpaper sample before committing to full rolls?
What do 'pattern match' and 'pattern repeat' mean in wallpapering?
Is this wallpaper suitable for high-humidity areas like bathrooms and kitchens?
What is your returns and refunds policy?
For our full terms, please visit our Shipping and Returns policy page.
Choose options








Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
