





Odina Ikat Seafoam Wallpaper
Mood of Wallpaper
Other Colourways
Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Crafted with Care, Not Excess Every roll of our wallpaper is printed to order specifically for you. By avoiding mass production, we significantly reduce material waste and our carbon footprint. Please allow 5–7 working days for your custom order to be manufactured and delivered.
Additional information
Immerse yourself in the beautiful world of the Silk Road with this striking interpretation of a traditional Atlas Ikat design. With its diamond inspired motifs and textured ikat threads, this wallpaper will certainly add character to any interior. Inspired by traditional resist dying techniques of rich historical textiles, tradition truly meets elegance in this design. A symphony of seafoam green with just a hint of ochre, this colourway is sure to create a calm haven within your home.
| SKU | 100037EH |
|---|---|
| Pattern Match | Straight Match |
| Pattern Repeat | 50 cm |
| Pasting | Paste the wall |
| Substrate | Non-woven |
| Washability | Spongeable |
| Colour | Blue |
| Unit Height | 1000 cm |
| Unit Width | 50 cm |
| Care Instructions |
|
Frequently Asked Questions
How do I calculate how many rolls of premium wallpaper I need?
Is Esselle Home wallpaper paste-the-wall or paste-the-paper?
Can I order a wallpaper sample before committing to full rolls?
What do 'pattern match' and 'pattern repeat' mean in wallpapering?
Is this wallpaper suitable for high-humidity areas like bathrooms and kitchens?
What is your returns and refunds policy?
For our full terms, please visit our Shipping and Returns policy page.
Choose options






Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
