





Tapestry Floral Natural/Spice Wallpaper
Mood of Wallpaper
Other Colourways
Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Crafted with Care, Not Excess Every roll of our wallpaper is printed to order specifically for you. By avoiding mass production, we significantly reduce material waste and our carbon footprint. Please allow 5–7 working days for your custom order to be manufactured and delivered.
Additional information
Step into a bygone era of chateau elegance with our exquisite Tapestry Floral wallpaper. This enchanting design, reminiscent of an 1800s Parisian gem, will dance across your walls with its graceful flowing leaves and delicate floral blooms. Its refined archival beauty and timeless charm will elevate any interior space. The delicate colours of spice, neutral & warm greens combine to create a real sanctuary in your home. More than just a decorative design, Tapestry Floral is a true statement piece that will never go out of style.
| SKU | 100041EH |
|---|---|
| Pattern Match | Straight Match |
| Pattern Repeat | 50 cm |
| Pasting | Paste the wall |
| Substrate | Non-woven |
| Washability | Spongeable |
| Colour | Neutral |
| Unit Height | 1000 cm |
| Unit Width | 50 cm |
| Care Instructions |
|
Frequently Asked Questions
How do I calculate how many rolls of premium wallpaper I need?
Is Esselle Home wallpaper paste-the-wall or paste-the-paper?
Can I order a wallpaper sample before committing to full rolls?
What do 'pattern match' and 'pattern repeat' mean in wallpapering?
Is this wallpaper suitable for high-humidity areas like bathrooms and kitchens?
What is your returns and refunds policy?
For our full terms, please visit our Shipping and Returns policy page.
Choose options






Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
