







Waterlily Lake Soft Blue Wallpaper
Mood of Wallpaper
Other Colourways
Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
Crafted with Care, Not Excess Every roll of our wallpaper is printed to order specifically for you. By avoiding mass production, we significantly reduce material waste and our carbon footprint. Please allow 5–7 working days for your custom order to be manufactured and delivered.
Additional information
This enchanting design transports you straight into a forgotten Victorian water garden, full of whispering reeds and flourishing water lilies. A breath-taking statement design that will transform your walls into an Eden oasis. Lotus and caladium leaves weave in and out as majestic herons stand poised amongst the lily pads. Delicate lily blossoms unfurl on slender stems, their fragrant petals providing ornamental blooms. Hand-painted in soft, harmonious hues, the design’s soft blue backdrop really immerses you in the beauty of nature.
| SKU | 100047EH |
|---|---|
| Pattern Match | Off-set |
| Pattern Repeat | 25 cm |
| Pasting | Paste the wall |
| Substrate | Non-woven |
| Washability | Spongeable |
| Colour | Blue |
| Unit Height | 1000 cm |
| Unit Width | 50 cm |
| Care Instructions |
|
Frequently Asked Questions
How do I calculate how many rolls of premium wallpaper I need?
Is Esselle Home wallpaper paste-the-wall or paste-the-paper?
Can I order a wallpaper sample before committing to full rolls?
What do 'pattern match' and 'pattern repeat' mean in wallpapering?
Is this wallpaper suitable for high-humidity areas like bathrooms and kitchens?
What is your returns and refunds policy?
For our full terms, please visit our Shipping and Returns policy page.
Choose options








Wallpaper
Calculator
Simply enter your wall dimensions. We automatically adjust for pattern repeats and trimming so you get the perfect amount.
Estimated Cost: £0.00
